Pelletikatel

Kõik mida vajada teadmiseks pelletiküttest.

Pelleti ajalugu algab Kanadast, aga Euroopas alustati pelletite toomist 1980-ndatel Rootsis, kuna õli hind kõrge ning fossiilsete kütuste ja põlvkivi kasutamine saastas keskkonda. Puidugraanulid ehk saepurugraanulid ehk pellet on süsinikuneutraalne, keskkonnasõbralik ja kontsentreeritud biokütus. Valmistatakse peamiselt puhtast saepurust ja laastust, mis kuivatatakse ja pressitakse väikesteks 6 – 12 mm läbimõõduga graanuliteks. Puidu enda ligniin toimib sideainena. 5 – 7 autotäiest saepuru saad ühe autotäie pelleteid. Pelletid on süsinikdioksiidi neutraalsed ja taastuvad biokütused. Lisaks tagab seadusega ette nähtud säästev metsamajandamine metsade ülekasutamise ärahoidmise. Pelletite ladustamisel ning hoidmisel puudub keskkonna saastamise risk. See koos kõrge ja homogeense kütteväärtusega teeb pelletist suurepärase kauba, mis talub nii ladustamist kui ka pikki transporte. Tänaseks on üle riigi laiali veidi üle 30 suurema pelletitehase, mille tootmisvõimsus kokku on ligi 1 miljon tonni aastas. Sellest majaomanikud kasutavad umbes 270 000 tonni. Osakaal, mis kasvab aastas 20 – 30%. Pelletid saab ka toota teistest toormetest nagu näiteks oliviikoores, teravili, päevalilleseemned jms, aga igas katlas ja pelletipõletis ei saa neid kasutada. Pelletitootmise energiasisend on vaid ca. 2,7 protsenti graanulite kütteväärtusest. Võrdluseks, kütteõli puhul on energiasisend ligikaudu 12 protsenti ja vedelgaasil ligikaudu 14,5 protsenti.

Pelletikvaliteet.

Kuivad pelletid eraldavad oluliselt rohkem energiat kui kõrge niiskusesisaldusega pelletid. Lisaks võimaldavad standardiseeritud pelletid põlemistehnoloogiat väga täpselt paika panna, seega saab ära kasutada kuni 95 protsenti pelleti energiasisaldusest. Kõrgekvaliteediliste pelletitega kütvad kasutajad saavad kasu ka väiksematest puhastuskuludest. Uus standard tagab oma rangete piiridega laitmatu pelletikvaliteedi kogu Euroopas. Esmakordselt jälgitakse kogu tarneahelat alates tootmisest kuni lõppkasutaja asukohas tarnimiseni, tagades seeläbi tarbijate suurema kaitse. Standard määratleb peale kütteväärtuse ka veesisalduse, tuhasuse, pikkuse, läbimõõdu ja muud kriteeriumid. Seega jälgige pelletite ostmisel, et need kannaksid ENplus ja DINplus märgiseid – vastavad kvaliteedikriteeriumid on sertifitseeritud tootjatele kohustuslikud. Pelleteid võib kuivades tingimustes ladustada piiramatult. Kvaliteetsed ei pea olema ainult pelletid ise, vaid ka laoruum. Seinad, põrand ja lagi peavad seetõttu olema absoluutselt kuivad, sest vastasel juhul võivad puidugraanulid paisuda ja laguneda. Niisked pelletid võivad põhjustada talitlushäireid nii poest pelletikatlasse transportimisel kui ka põlemisel. Eraldi pelletihoidla puhul tuleb alati paigaldada sile kaldpõrand minimaalse kaldega 45 kraadi. Kui kaldpõrand puudub, kalle on liiga madal või pind liiga kare, võivad pelletid kinni jääda. Selle kihi kohal olevad graanulid libisevad üle kinni jäänud pelletite, võibad laguneda ja tekitada liigset saepuru. Põlemine ei toimu ilma heitmeteta. Põlemine pelletikateldes on aga CO2-neutraalne, sest süsihappegaasi eraldub vaid nii palju, kui puu omas varem oma kasvu käigus ja vabaneks loomulikus mädanemisprotsessis. CO2 heitkogused on seetõttu väga väikesed. Lisaks vastavad pelletikatlad juba 2020. aastast kehtivas rangemas föderaalses heitkoguste kontrolli seaduses (BImSchV) sätestatud peentolmu piirnormidele. Põlemise jälgimine, automaatne kütuse etteande ja õhu reguleerimine – koos naturaalsest puidust valmistatud standardse kuiva kütusega. ilma lisanditeta – see tähendab, et pelletiküttesüsteemid vastavad nendele rangetele kriteeriumidele juba täna, ilma filtriteta.

Puidugraanulitega kütmine on säästvalt kulutõhus. Kuna pelletite hind ei ole seotud naftahinnaga, vaid on määratud nõudluse ja pakkumise turujõududega, on see prognoositav ja on aastaid olnud pidevalt odavam kui kütteõli. Puit on piirkondlik tooraine ja puidugraanulitööstus on hästi arenenud. See toob tarbijatele mitmeid eeliseid: nad toetavad piirkonna majandust ja loovad töökohti. Erinevalt naftast, mida tarnitakse valdavalt kriisipiirkondadest nagu Lähis-Ida, või võrreldes gaasiga, mille tarnimine sõltub samuti välisriikide poliitilistest otsustest, kütavad pelletikatlasüsteemide omanikud usaldusväärse kütusega. Nagu kõigil teistel energiaturgudel, on ka pelleti hind teatud kõikumiste all. Mitmekesine tarne struktuur muudab aga pelletituru läbipaistvaks ja sellest tulenevalt väga tarbijasõbralikuks. Graanulite hind on püsinud stabiilsel tasemel umbes viimased kümme aastat, erinevalt fossiilsetest energiaallikatest nagu nafta ja gaas. Nafta hind kahekordistus viimase kaheksa aastaga, pelleti hind tõusis samal perioodil vähem kui 20 protsenti.

Graanulite kütteväärtus on standarditud 4,9 kWh/kg.
Ühe liitri ülikerge kütteõli kütteväärtus on 10 kWh/l ja 1 m³ maagaasil samuti 10 kWh.
Seega: 2 kg graanuleid ~ 1 liiter eriti kerget kütteõli ~ 1 m³ maagaasi.

Parim asi pelletkatla juures: Kõigi nende eeliste juures pakub see praktiliselt sama mugavust kui õli- või gaasiküttesüsteem ning pelletikatlad on oma kasutusalalt paindlikud ja sobivad igasse küttesüsteemi. Olgu selleks siis radiaatorid, seina- või põrandaküte, peremajade või ärihoonete jaoks. Pelletiküttesüsteem on alati sobiv lahendus. Olemas olevate keskküttesüsteemi on lihtne üle viia pelletküttele, olenemata sellest, kas kasutad puu-, õli- või elektrikütet. Pelletipõleti asendab õlipõletit ja pelletiahi saab hakkama 70 – 90% elektrisoojusest isegi otse elektriküttega majades. Pelletid on odavad ja mugavad erinevalt teistest energialiikidest on graanulite hind viimastel aastatel kõikunud kui kWh hinnaga on olnud endiselt üks soodsamatest lahendustest. Oleme saanud kõrgemat elektrihinda, gaasihinda, kuna olukord maailmas on heitlik olnud aastal 2020-2023. Pelletite madal hind on külmadel talvedel võitjateks teinud need, kes sellega kütavad. Erinevalt soojuspumbast saab pelletikatlaga parema kasumlikkuse, mida külmem väljas on. Pelletiküte on täielikult automatiseeritav ning uued pelletipõletid ja pelletikatlad on kasutusmugavuselt võrreldavad nii õli-kui gaasikateldega. Samuti tasub pelletikütet kaaluda siis, kui kasutusel halupuud, mis on küll soodne, ent ebamugav. On suur vahe, kas kulutad oma maja kütmisele 3 — 4 tundi iga päev või 10 — 15 minutit nädalas.  Puidu- või pelletiküttega seadme valimisel on oluline valida see, mis on köetava ruumi jaoks sobiva suurusega. Kui seade on liiga suur, kipuvad elanikud ülekuumenemise vältimiseks põletama tuld madalal hõõguvalt piirates õhku, mis raiskab kütust ja on üks suurimaid õhusaaste põhjustajaid. Alamõõduline seade ei paku piisavalt soojust. Küttevajadusi tuleks arutada edasimüüjaga.

Ohutuse ja tõhususe tagamiseks peaksite kaaluma, et puidu- või pelletiküttega seade paigaldaks professionaal.
Professionaal hindab hoolikalt kõike alates teie korstnast kuni põrandakaitseni.
Sertifitseeritud spetsialist aitab teil valida ka parima kodu kütmiseks sobiva seadme.

On olemas niinimetult kombikatlaid (nt. Atmos kombi katel), millel on kaks eraldi kollet, mida saab kasutada nii puuhaluga kütmiseks kui ka pelletiga kütmiseks ning olemas katlaid (nt Atmose puugaasikatel DC32S), millel saab ette panna pelletipõleti ning vajadusel eest võtta kui on soov kütta puuhalgudega.

Pelletikatla eelised

Kontrollitud kütmine

termostaat juhib teo kiirust, mis omakorda reguleerib leegi suurust ja soojusvõimsust.

Keskkonnasõbralik

pelletikahi põletab tõhusalt keskkonnasõbralikku kütust, eraldades vähe saasteaineid. Pelletid on valmistatud taaskasutatud puidust või rohketest looduslikest materjalidest.

Ohutu ja lihtne kasutada

kui lisate pelletid ja seadistate termostaadi, töötab pelletikahi iseseisvalt. See ei vaja enam tähelepanu, kuni sellel on graanulid otsas. Põlemine on tõhus, nii et kreosoot ei kogune ja seda tuleb harva (kui üldse) eemaldada. Ja kuna põlemiskamber on suletud, pole sädemete ega leekide ohtu.

Paigaldatav kõikjale

pelletikahju saate paigaldada igale poole välisseina lähedusse õhuava jaoks, isegi korterisse.

Pelletiseadme miinused

Võib olla mürarikas

tippkvaliteediga mudeli puhul on see probleem väiksema tõenäosusega kui odavama mudeli puhul. Meie poes ja tootevalikus on selliseid kaminad, mis on vaiksed.

Graanulid on rasked ja neid tuleb hoida kuivana

pelletiahi läbib tavaliselt 15kg graanulikotti päevas ja graanulite laadimine võib eakatele või puuetega inimestele olla keeruline. Graanulite hoidmiseks vajate ka jahedat ja kuiva kohta.

Kasutab elektrit

lisa igakuisele tegevuskulule elektrikasutus.

Kilekotid

kui te ei osta pelleteid hulgi, viskate välja umbes ühe kilekoti päevas.

Scroll to Top